GORILLA TV SZEGED

Kövesd nyomon a szegedi rögbis híreket első kézből... Valamint JELŐLJ, LÁJKOLJ, KOMMENTELJ!!!

ÚJDONSÁG! - GORILLÁK TV SZEGED - TESZTADÁS - ONLINE MECCSNÉZÉS

..A Gorilla TV-N a korábbi meccsek visszanézhetők, illetve a hazai Extra Ligás meccseket élőben is adjuk. A műsor jelenleg tesztüzemben megy, ezért az esetleges tecnikai hibákért elnézést kérünk!
A naptárban a saját edzések és mérkőzések mellett zöld szín jelzi a Rögbi Szövetség eseményeit Edzések és mérkőzések időpontjai... Le ne maradj! PONTOS IDŐ>>>

2012. december 30., vasárnap

Mi az, ami képessé tesz bennünket, hogy elérjünk egy célt, egy álmot? Csak ez a kis szó: AKAROM!

Tervek 2013-ra

Te is keményen hajtasz? Szeretsz kitűnni a tömegből?
Azt hiszem, mindannyian ilyenek vagyunk. Úgy születtünk, hogy a tőlünk telhető legjobbat nyújtsuk és a legtöbbet hozzuk ki az életünkből...


"Nincsenek leküzdhetetlen akadályok, csak emberek, 
akik nem hisznek az akadályok leküzdésében!"

Alapigazságnak tekinthetjük, hogy mindenfajta, örömmel végzett testmozgás általában a testünkre és a lelkünkre is jótékony hatással van.

A rendszeres testmozgás segít abban, hogy frissnek, életerősnek érezzük magunkat, jó hatással van az egészségünkre és a közérzetünkre.
A sportot soha nem késő elkezdeni.
Hosszabb szünet után gyakran nehéz az újrakezdés!
Egy barátnővel/baráttal közösen vágjunk bele: ez általában erősíti az elhatározás megvalósítását, illetve a kötelességtudatot, és növeli a lelkesedést.
Vigyük magunkkal a sportfelszerelésünket a munkahelyre/iskolába, hogy munka/iskola után egyenesen az edzésre mehessünk. Így kisebb az esélye annak, hogy „elsimlizzük” a sportolást.
Gondoljunk arra, hogy a sportnak köszönhetően jobban érezzük majd magunkat, jobban fogunk kinézni és sokkal elégedettebbek leszünk.

Fizikailag hozd magad jó formába! 
Minden sportsiker alapja a megfelelő fizikai felkészültség
Gondolkozz pozitívan! Az vagy, aminek hiszed magad. Minden szándékunkkal arra kell törekednünk, hogy céljainkat elérjük.
Legyen pontos rövid és hosszú távú terved! Az előrelépés, a sikeres szereplés érdekében teljesíthető, elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé. Ha ezeket a célokat hétről hétre, hónapról hónapra teljesíteni tudjuk, önbizalmunk is fokozatosan nő.
Alakítsd át szótáradat! Negatív, visszahúzó, teljesítményünket törvényszerűen rontó gondolataink, mondataink helyett igyekezzünk mindig biztatni magunkat. Hibázás után például az oly gyakori "De béna vagyok" helyett "Figyelj jobban! Induljak hamarabb! A következőnek sikerülnie kell! stb. Sikeres akció után örüljek, ekkor is bíztassam magam: "Ez az! Gyerünk! Figyelj a következőre is!" stb.
Tűnj magabiztosnak! Gondolataink, érzéseink, magatartásunk, cselekedeteink követik egymást. Járjunk egyenes háttal, derékkal, nézzünk mindenki szemébe, legyen határozott véleményünk! Az edzéseken elvégzett munka legyen biztosíték arra, hogy ezt akkor is meg tudjuk csinálni, ha éppen "rossz passzban" vagy. Ilyenkor se ernyedjünk el, frissen induljunk a következő akcióra, hiszen tudjuk, hogy az sikeres lesz. A legnagyszerűbb sportolókra épp az jellemző, hogy mindig képesek felállni, sőt magukkal ragadják társaikat is. Lehet tanulni tőlük - bárkinek.
Képzeld el előre a sikerhez vezető utat!A győztesek gyakran elképzelik előre mit akarnak tenni, mi fog történni. A vesztesek gyakran azon gondolkoznak, mi minden rossz történhet velük. Képzeljük el és az edzéseken számtalanszor gyakoroljuk is, hogyan kell döntő helyzetben cselekedni! És akkor ez nehéz szituációban is sikerülni fog. Az is elképzelhető és gyakorolható, hogy a kritikus pontokon hogy lehet a legkönnyebben túljutni. Az edzések soha ne legyenek unalmasak!
Minden edzést és mérkőzést TELJES figyelemmel és intenzitással teljesítsünk! Nagyon fontos hangsúlyozni, csak akkor lehetünk sikeresek, ha az edzéseket százszázalékosan komolyan vesszük, úgy játszunk, úgy koncentrálunk, mintha fontos verseny döntőjében szerepelnénk. Ha így elsajátítjuk azt, hogy a külső, legtöbbször zavaró körülményeket ki tudjuk zárni, akkor a valóban fontos versenyeken, mérkőzéseken is csak a saját elképzelésünk határozza meg majd a teljesítményünket.
Válj tudatos versenyzővé!Nagyon fontos, hogy a sportoló jól ismerje saját sportága szabályait, lehetőségeit az alkalmazható előnyöket, az elkerülendő hátrányokat. Rossz, ha egy sportoló állandóan edző-, szülőfüggő és a pályán nem képes folyamatos, önálló döntések meghozatalára. Te döntesz!
Légy igazi sportember a pályán és azon kívül egyaránt!Napjainkban az "igazi sportember" fogalma egyre inkább veszíteni látszik értékéből. Ne hagyjuk! Szerencsére azért vannak még példaképeink. Mindenki válasszon magának. Olyat, aki mind tudásával, versenyzői képességével, eredményével, mind pedig emberi magatartásával, tisztességével követendő példa lehet. Egyéniségünk megtartása mellett igyekezzünk hozzájuk hasonlóvá válni.
***

Végül ne felejtsük: minden sporttevékenységnél kötelező a bemelegítés, illetve a befejező lazítás. A bemelegítéssel előkészítjük a testünket a fizikai igénybevételre, a lazítás pedig az anyagcsere folyamatok „csillapítását” szolgálja. Az izomzat nyújtására szolgáló gyakorlatok biztosítják az izmok jobb vérellátását, javítják a mozgathatóságot, és csökkentik a sérülésveszélyt...
...hogy a sport tényleg öröm legyen!










2012. december 22., szombat

Széllel bélelt bőrzsákot dögönyöz...


Forrás: HÓCIPŐ - Farkasházy Benedek


A játékteret kőzúzalékból rakott vonal választja ketté, és két, a középvonallal párhuzamos gólvonal keresztezi. A hossza több, mint a dobástáv kétszerese. Adott jelre a két csapat futni kezd a széles fölfestett vonaltól a középvonalra helyezett labda felé. Aki először eléri, az eldobva, vele futva vagy a többiekkel összejátszva minél mélyebben igyekszik behatolni az ellenfél térfelére. Az a csapat győz, amelyiknek sikerül átjuttatnia a labdát az ellenséges gólvonalon – szól a szabályismertetője az ókori görög episzkürosz nevű labdajátéknak. 


A rómaiak is játszottak hasonlót, ami a katonai kiképzés része volt. 



Stephanus Taurinus Stauromachia így tudósított 1514-ben a Dózsaféle parasztfelkelés során nálunk látott játékról: bajnok erővel, amaz széllel bélelt, de kerekded bőrzsákot dögönyöz mindegyre

Ide sorolhatnánk a 16. századból fennmaradt olasz calciót is, de nem tesszük, mert a rögbi igazi megteremtője egy William Webb Ellis nevű fiatalember volt, aki 1823-ban a százféle szabály szerint játszott futball-mérkőzések egyikén felkapta a labdát, berohant a kapuba, és felkiáltott: Gól! 
Persze akkoriban a labda kézzel érintése nem volt megengedettt, így a többség röhögött, ám néhányaknak megfordult a fejében, miért is ne lehetne a hónuk alatt a bőrgolyóval rohangászni , így új szabályrendszert írtak, amit Rugby városáról neveztek el, ahol az eset történt.


- Pedig csak kézilabdázni akartam...
Osztódás
1846-ban kiadták a rögbi első szabálykönyvét, 17 évvel később megalakult az angol futballszövetség, de hiába próbáltak egységes szabályokat hozni, a rögbisek nem fogadták el, így a két sport hivatalosan is különvált: lett a rugby-football és assotiation-football. 



Feljegyzések szerint 1875- ben a brit követség munkatársai a mai Szabadság téren, Budapesten is játszották a rögbit. Az új sport elterjedt a brit korona befolyása alatt álló (vagy állt) területeken, így Dél-Afrikában, Ausztráliában és Új-Zélandon is, sőt olimpiai szám lett, egészen 1924-ig. 34-ben azután megalakították a Nemzetközi Amatőr Rögbiszövetséget a franciák, az angolok, a németek, az olaszok, és többek között a románok és csehszlovákok. Sőt, hazánk 1935-ben főiskolai világbajnokságot is rendezett, a sport legnagyobb nemzetközi megmérettetését, lévén klasszikus felnőtt vb nem volt. 
Közben a rögbi is két szabályrendszerre szakadt. Európában az ún. uniós rögbi hódít, amelyet 15-en játszanak, míg a földgolyó déli felén a league (vagy liga) rögbi, amit csak 13-an, és ugyan Anglia mindkettőben világhatalom, de az utóbbiban Ausztrália és Új-Zéland dominál, olyan rögbinagyságok előtt, mint Fidzsi, Tonga vagy Pápua Új-Guinea. (Igen, ezen országok csapatai meg az új-zélandi maorik szoktak a meccs előtt törzsi táncot lejtve uga-aga-ugázni, hogy megmutassák, milyen erősek, aztán persze mindenki jól kikap az ausztráloktól.)


- Add ide a didit! A didit add ide!

- Én a didit oda nem adom!
Közbevetés
Itt álljunk meg egy pillanatra. 

Ugyanis attól, hogy hazánkban a mai modern mezei labdajátékok közül csak a focit kedveli egy közepes falu lakosságánál több ember, a rögbi még igenis a világ legnépszerűbb sportjainak egyike. Európa más országaiban a kedveltsége és ismertsége, ha nem is egyforma a fociéval, de bőven ahhoz mérhető. A rögbimérkőzések Angliában és Franciaországban is sok tíz-, olykor százezer néző előtt zajlanak, gyakran a Stade de Franceban vagy a Wembley-ben. Moody, Worsley vagy Tindall semmivel sem kisebb sztárok, mint Rooney, Lampard vagy Gerrard.

Pár éve a Vasas-pályára tévedtem, ahol jóféle ír sört csapoltak, és egy csomó magyarul nem beszélő ember rúgta és dobálta a kerek labdát. Mint kiderült, ők írek, és a Gaelic Football nevű elegyet játsszák, ami kerek labdával félig foci, félig rögbi. Az ír diaszpórának az egész világban vannak gael foci egyesületei, és az ír állam támogatásával minden évben összejönnek valahol hagyományőrzés címén. Jót mulattam, hogy mekkora királyság ilyen indokkal ingyen körbesörkóstolni a Földet, aztán leesett az állam, amikor utánaolvasva azt láttam, hogy ezt az izét világszerte egymillióan űzik, csak Írországban 2500 klubban. És ez még csak a „nagy” rögbi kisöccse. A báty egyik fan-klubjával egyszer a fél Hócipő együtt sörözött Dublinban, de simán kikaptunk. Vagy ott van ennek „botos” változata, a Hurling, amelynek döntőjét minden év szeptemberében a négy régió (Leinster, Munster, Kilkenny, valamint Cork & Tipperary) bajnokai játszanak Dublinban, egy mindig teli 80 ezres stadionban. Amíg két csapat játszik, addig a másik kettő szurkolói a környékbeli kocsmákban várnak, aztán helyet cserélnek. Mikor voltak csak fele ennyien egy hazai focimeccsen?

(közbevetés vége)




- Látod, Kaká? Ezt nincs kapus, aki kivédi!

Ezek állatok!
A II. világháború után a foci a munkásvárosok (Manchester, Liverpool) kedvenc sportja lett, míg a rögbi inkább az egyetemiekben hódított. Aztán a kezdeti négy „uniós” rögbinemzet (Anglia, Írország, Wales, Skócia) kinyílt, ma az Európa-bajnokságnak is elismert hat nemzet kupáján már Francia- és Olaszország is indulhat. Nálunk is nagy a harc az Esztergomi Vitézek és a Battai Bátor Bulldogok között, bár az utóbbi hónapok forradalmi változásait látva a Fehérvári Vadkanokat se írnám le. Persze az állatos csapatnév is angolszász örökség, az amerikai fociban is így van ez.

Időtlen időkig...
Az union és a league rögbi között alig van különbség, a játékosok gyakran igazoltak egyik ligából a másikba. Ám amíg az egyikben nem lehet korlátlanul birtokolni a labdát, (a hatodik támadáskísérletet követően az az ellenfélhez kerül), a másikban egy csapat akár az egész meccsen nyüstölheti a labdát, ha mindig előre tud menni pár centit, elméleti határ legalábbis nincsen. Ha egy liga legjobbja játszik a legrosszabbal, gyakori a nagyonsok–nagyonnulla eredmény, ami, valljuk be, nem túl izgalmas, ha a kiscsapatnak még esélye sincs fordítani, vagy legalábbis felzárkózni. A mai médiavilágban pedig luxus a dráma lehetőségét is kizárni a tradíciókra hivatkozva. Végül az bizonyult döntőnek, hogy az union szövetségei hamarabb váltak professzionálissá, a nagyobb pénzek reményében pedig a league változat sok nagy sztárja igazolt át.



- Volnál szíves egy kicsit lejjebb támasztani?
A hímes tojás
Passzolni csak hátra lehet, többnyire egy sorban állnak a játékosok, és ahogy valaki védőt kap a nyakába, máris adja tovább a sorban következőnek. Rúgni persze lehet előre, általában jó nagy gyertyákat szoktak, hogy a labda magasról essen, minél kevésbé lehessen kiszámolni, hogy a tojás hogyan esik, merre pattan. Van még a tolongás, amikor a két csapat játékosai vállt vállnak vetve összekapaszkodnak, és megpróbálják a másikakat eltolni, hogy az eközben közéjük bedobott labdát saját csapattársuk szedhesse ki a lábaik közül. De mindez semmi a gúlához képest, amit az oldalbedobásoknál emelnek a játékosok. Egymásból, hogy egyikük a többi fölé emelve csenhesse el a labdát a másik csapat hasonlóan nyaktörést kockáztató játékosa elől. A közönségben ilyenkor felmegy az adrenalin, amiért hálás, és a következő meccsre is megveszi a jegyet.

És ez csak egy egyszerű rögbi bajnoki...
15-13-7
Hiába a 15-ös és 13-as felállás a legnépszerűbb a világon, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nemrég úgy döntött, hogy 2016-tól a rögbi 7 fős felállását emeli be az olimpiák programjába. Nyilván hogy kisebb csapatokat kelljen elszállásolni a faluban. 



Lehet megint minden sztárnak ligát és szabályrendszert váltani. Feltéve, ha az olimpia jelent nekik valamit...

2012. december 21., péntek

Év végi köszöntő 2012


Itt az év vége, ilyenkor sokan tervezgetik a szilveszteri murit, még valószínűleg most kerül beszerzésre néhány utolsó karácsonyi ajándék is. Pörgős időszak, alig két két múlva már 2013-at kell írnunk a levelek aljára. De álljunk meg egy kicsit - ha jobban tetszik, álljunk megy egy szóra…

Közeledik az év vége, ünnepi hangulat lengi körül a napokat és ilyenkor mindannyian számba vesszük az év eseményeit, átgondoljuk mit tettünk az idei évben, és mit szeretnénk tenni jövőre, amit az idén nem sikerült.

A nagy fogadalmak megfogalmazódnak és új lendülettel és lelkesedéssel töltenek el valamennyiünket, amikor beköszönt az új év.

Egyesületünk - a Fit World Gorillák Rugby Club -  is olyan mint egy nagy család, mindannyiunk közös családja mely érdek nélkül tesz jót szeretteinek, azaz nekünk.

Egyesületünk is értékeli az idei év eredményeit, és bátran, tele önbizalommal tekintünk a következő év felé.

Nagy lépéseket tettünk 2012-ben is, így reméljük erről rövidesen sikerül minél szélesebb körben 2013. február 9-én, az immár hagyományos Szegedi Jótékonysági Rögbis Bálunkon tájékoztatni mindenkit.
Örömteli és és célokban gazdag új évet!!!

Ezúton is köszönjük tagjaink áldozatkész hozzáállását és köszönjük mindenkinek, aki az idei évben is segített bennünket munkájával és támogatásával.


„Minden nap megszűnik valami, amiért az ember szomorkodik, de                                                       mindig születik valami új, amiért érdemes élni!”

Találkozunk jövőre, addig is nosztalgiázzatok kedvetekre az Óév eseményei, cikkei és fényképei között. Honlapunkon pedig folyamatosan frissülő, további fotókkal, írásokkal várunk Titeket jövőre is!



Nagyon-nagyon Boldog Karácsonyt, valamint
Sikerekben és Célokban Gazdag Új Esztendőt kívánunk 
a Csapat apraja-nagyjának 
és minden látogatónknak!

Gorillák!

2012. december 12., szerda

Év végi számvetés... Hol tart a szegedi rögbi?

   A néhány éve megkezdett tudatos csapatépítő munka eredményeként a szegedi rögbisek évről-évre eredményesebben szerepelnek a különböző rögbi bajnokságokban és egyre szembetűnőbb a szegedi rögbisek jelenléte mind a helyi, mind az országos sportéletben.

   Az igazolt szegedi rögbisek mellett egyre nagyobb számban ismerkedhetnek meg a fiatalok e jellemformáló sportággal az iskolákban is, hiszen a szegedi Fit World SE rögbicsapat alapítói már a kezdetekkor célul tűzték ki az egészséges, sportos életmódra nevelés eszközeként a rögbi hazai népszerűsítését. 

   Az elhatározást tettek követték, rendszeressé váltak az iskolai és iskolán kívüli bemutató foglalkozások és amatőr iskolák közötti rögbi tornák szervezése. 

   A programjainkat szakképzett rögbi edzők vezetik, így biztosított a minőségi munka és a fejlődőképes környezet. Munkájukat leginkább önkéntes alapon végzik, mint ahogy az egyesületnél mindenki. 
A rögbi szeretete és tisztelete az a közös cél, ami mindannyiunknak erőt ad ehhez és ez motiválja játékosainkat is a jobb eredmények elérésében.


    A szegedi Fit World Gorillák Rugby Club felnőtt rögbi csapata második éve szerepel a legfelső osztályban. Extra Ligás csapatunk az előkelő 4. helyen zárta az őszi pontvadászatot. 


    Jól hajrázott a szegedi rögbi második vonalát képviselő SZTE EHÖK SE Rögbi szakosztálya is. Az egyetemi csapat a Rögbi XV NB2-ben a 3. helyen, míg az Egyetemi Olimpiai Rögbi szakágban az élről várjuk a folytatást.


    Az említett férfi csapatok mellett a szegedi rögbis hölgyek és természetesen a korosztályos utánpótlás csapataink is versenyben vannak, és elmondhatjuk, hogy a Magyar Rögbi Szövetség 2012/2013. évi Versenykiírása valamennyi versenyszámában versenyeznek csapataink. 


Hogy mit tervezünk a folytatásban? ... Erről is majd beszámolunk...

Egyelőre... KÖSZÖNJÜK!!!